V Bezovém Údolí | Náš příběh

Oáza klidu v náruči přírody

Boutique hotel V Bezovém Údolí je jako stvořený k odpočinku na místě s autentickým geniem loci, v souladu s přírodou a v úctě k tradičním hodnotám a udržitelnému stylu života.

Chalupa

Historická chalupa jedinečným způsobem propojující kulturní památku s minimalistickým přístupem k interiérovému designu nabídne ubytování v pěti apartmánech s vlastní koupelnou i plně vybavený apartmán až pro 10 lidí ve zrekonstruované stodole.

Zážitková restaurace nabízí moderní českou kuchyni z lokálních ingrediencí nejvyšší kvality. Hostům našeho Hotelu a Restaurace podáváme bohaté snídaně, obědy servírujeme z hrnců na tradičních omítaných kamnech a večeře formou a la carte menu. Nedílnou součástí restaurace je i vlastní pekárna, která nabízí kváskový chléb a další pečivo nejen pro potřeby restaurace, ale i k volnému prodeji.

Historie

Kryštofovo údolí

Kryštofovo Údolí leží v údolí říčky Rokytky na severní straně Ještědského hřbetu. Původní název usedlosti, „Holundergrunt“ (Bezové údolí) se stal inspirací pro jméno našeho resortu. Dominantou lokality je jeden z nejhezčích železničních viaduktů v Česku.

Obec je od roku 2004 vesnickou památkovou zónou tvořenou řadou historických hrázděných a roubených chalup. Pašerácká stezka, která v minulosti tajemným údolím vedla, byla předlohou pro pochod pašeráků v předehře opery Hubička od Bedřicha Smetany. Kromě barokního dřevěného kostela, orloje, muzea betlémů a dalších historických památek nabízí okolí údolí nespočet možností pro turistiku, cykloturistiku a běžkové lyžování. V Liberci, respektive v celých Jizerských horách a nedalekých Krkonoších najdou vyžití také milovníci vodních sportů, golfu, sjezdového lyžování či kultury a umění. Tzv. Křišťálové údolí má již 600letou historii sklářství.

Viadukt

Historie domu

Roubený dům je unikátní ukázkou vesnické lidové architektury 17. století. Patří mezi jednu z pouze osmi zachovalých křížových chalup (s křížovým půdorysem) v Česku.

Historický náhled
Mapa

První zmínka o chalupě v dobových dokumentech je z 16. dubna 1600, ale nejstarší část domu byla postavena již v 16. století, a tak mohla být vůbec prvním domem usedlosti. Patřila bohatším tzv. zahradníkům, kteří obdělávali ve složitých podmínkách ne příliš úrodnou půdu.

Chalupa prošla kompletní, přesto citlivou a autentickou rekonstrukcí, která zachovává její historickou podobu ze začátku 19. století. Poslední významnou rekonstrukci dokončenou v roce 1818 nám připomíná tesařské signování letopočtu na dubovém portálu hlavních dveří. V rámci této rekonstrukce byla k původně běžnému obdélníkovému půdorysu chalupy přistavěna dvě hrázděná křídla, která tvoří zmiňovaný kříž.